Rüyada İstihare Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada İstihare Görmek

Rüyalar, hayatımızda önemli bir role sahiptir. Bazıları bu rüyalardan etkilenerek bilinçaltında yürüttükleri sorgulamaların ve arayışların sonucunu başka zaman algılayabiliyorlar. Rüyada istihare görmek de bunlardan biri. Istihare, yasallık ve doğruluk konularına karar vermek üzere Allah’ın isteği doğrultusunda aranan kutsal yardımdır.

Rüyada İstihare Görmek Ne Anlama Gelir?

Kutsal kaynaklara göre, bir ayette “Allah size bir istihare ile çağırıyor, hem siz istihareyi yapacaksınız, yoksa yine işinizin sonucundan memnun olmayacağınızı bileceksiniz” denildiği görülüyor. Dolayısıyla, rüyada istihare görmek özellikle insanların Allah tarafından üzerinde düşünmesi istenen işler hakkında karar vermelerini sağlamak için bir gösterge olarak algılanıyor.

Görünen, zor bir konuda dile getirilmiş ortak bir karar için büyük bir aşk ve sadakat içerisinde hemen hemen aynı yargıya ve inceliğe sahip olan kişilerce toplanmalıdır. Ardından istihare, henüz bir karar verilmemişse sadece Cenab-ı Hak’ın lütfettiği güç ve yardımla, vazgeçilmeyecek şekilde teslimiyete alınmış bir şekilde gerçekleştirir. Rüyalar, Allah’ın tavsiyesi veya cevabı olarak kabul edilen istiharelerin bir araya geldiği yerlerdir. Dolayısıyla, Allah’ın tavsiyesine uyduğumuzda rüya gördüğümüzde Allah’ın arzulu alameti olarak istihareyi algılamayı öğrenmeliyiz.

Rüyada İstihare Görmek için Ne Yapılmalı?

Bazı insanlar, mevcut sorunları çözmek için istihareye başvurmaktan korkuyor. Ama aslında, istihare niyetleriyle başvurmak hiç de korkutucu veya tuhaf bir şey değildir. Öncelikle, karar vermek istediğimiz herhangi bir konuyu düşünmeliyiz. Ardından, bu konu hakkında dualar ve duayla, kendimize yardım talep etmeliyiz. Dualarımızın ardından, rüyamıza yönelik heyecana kapılmamalıyız. Heyecanımızın basalmasını beklemeliyiz ve kendi yolumuza devam ediyormuş gibi hissetmeliyiz.

Eğer rüyada istihare görürsek, bunu önemsiz gözükmese de yarıcı bir anahtar olarak düşünebiliriz. Kurallara göre, istihareler bir Allah’ın bilgi ve hikmetinden kaynaklanır. Bu o kadar kuşkulanılmaz bir durumdur ki mağfiret dilemesi gibi İlahi veya haramlı bir mesela arasında karar vermek üzere geliştirilmiş olması mümkündür. Rüyada istihare almak, bu duruma ilişkin uygun adımların atılabileceğini kanıtlar. Rüya istiharesinin teyid edilmesi halinde, önemli isteklerinin ruhsal olarak olacağını anlayacaksınız. Dikkat etmek gereken diğer unsurlar ise; rüyada aldığımız tavsiye veya istisna kadar objektif olmamalıyız. Buna ek olarak, istihare ile alınan her karar sadece ve sadece ahlaki kriterler dahilinde değerlendirilmelidir.

Sonuç

Rüyalarımız, ambivalent hale gelen nefes alıp vermekle ilgili bir mekanizma olduğu için yorumlanması zor tam da düşündüğümüz gibi ciddi bir şekildedir. İnsanların korkularına ve acılarına tepki vermeleri, çaresizlik durumlarının bir anlatımı olarak karşımıza çıkabilir. Meydana gelen istiharelerin, insanların en iyi izlenecek yola yönlendirilmelerine yardımcı olacağı betimlenmiştir. Sıkıntılı durumda iseniz, hayati bir karar vermek zorunda iseniz veya muazzam bir insiyatifle başa çıkmanın zorluklarıyla karşılaşıyorsanız buraya dair mükâfatınız olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top