Rüyada Şiddet Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Şiddet Görmek Ne Anlama Gelir?

Klişelerden sıyrılarak, rüyalar kimi zaman geçici, kimi zaman ise uzun ömürlü hayaller olarak görev yapmaktadır. Rüyalarımızın içerisine zaman zaman nesnelerin serpiştirilerek yeni bir hava ve durum ortaya çıkar. Fakat ne zaman ki o rüyalara negatif nesneler giriyorsa ister istemez değişimler yaşanmaktadır. Bu da elbette gelecekte ortaya çıkabilecek engelli durumlara ve bunun sonucunda rahatsız edici hislere olan açık kaynağın ortaya çıkmasından ibarettir. Rüyalar, insanın psyche’sinin derinliklerinden semen almanın bir nevi aracısıdır; bu nedenle rüyasında gördüğü şiddetle ferd de ne anlama geldiğini merak edebilir.

Şiddetin Nedenleri

Şiddete rüya tabirlerinde neden olan etkenler oldukça farklıdır. bunlar arasında en başta geleni tarafsızlıktan korkmaktır. İnsan kolayca hiç tanımadığı çevreler nedeniyle yaşanabilecek olası tehlikelere yöneltmek olgusunu en üst seviyede hissedebilir. Yine rüyalarda şiddet fantezileri de modern toplum hayatındaki baskılara ya da zorlaşan iş veya ilişki durumuna tepki olarak bu tür izlenimleri ve lâfın etrafında şekillenebilir. Aynı zamanda bilinmeyen bir dâvâ için savaşma gibi konular da bize sağlanan bir şiddet algısı verir. Fakat üzerinde durulan en önemli nokta ise insan psikolojisinde yuvalanan güvensizlik hissidir.

Şiddet Hissi ve Psikolojisi

Gerçek şiddeti hissettikten sonra kişinin psikolojisi ve fiziksel reaksiyonları tamamen değişir. Duyulan şiddetin etkisi o kişiye şöyle ya da böyle olan sonuçlar doğurabilir; dolayısıyla rüyasından şiddete maruz kalma hissi hisseden kişinin tepkileri oldukça online olacaktır. Bunun farkına varılmalıdır ve her durumda yanlış tekniğin kullanımından kaçınılmalıdır.

Psikiyatrik Arka Planı

Bazı durumlarda, kişinin rüyasında şiddet hissi yaşamasının altında, travma veya depresyonun da etkisi olabilir. O kişinin travmayla ilgili hatıraları yaşamını kontrol eden korkuların idraki sağlanarak görülebilir. Yoga ve meditasyon gibi metotlar ise bu bilinçli sahtekârın idrak tespiti konusunda yardımcı olabilir.

Rüyalarda Şiddet Görmemenin Yolları

Rüyalarda şiddet görmek, çoğu kişide olumsuz hisler yaratacak fiziksel ve psikolojik izler bırakabilir. Bu nedenle önlem alınmalı ve göz ardı edilmemelidir. İnsanların stresi azaltmak için belirli sakinleştirici metotlar kullanmalarını önermek mümkündür. Güneşe karşı bir yürüyüş yapmak gibi akılsız ve tamamen içe odaklanan esnaf, plastik sanatlar veya okuma gibi aktiviteler, kişinin ruhsal sağlığından ziyade fiziksel ve zihinsel sağlığını destekleyen patlamaları da desteklemeyi mümkün kılar. Son olarak da, sakinleşme için mental ve fiziksel dinlenme için vakit ayırma ve uyku saat kontrolü ile kişiyi yakıcı rüya tabirlerinden temin etmeyi önermek mümkündür.

Sonuç

Boşlukta hissedilen bu şiddet rahatsız edici bir his olarak kabul edilir. Bu nedenle meydana gelen bu şiddet halinin mutlaka dikkatlice incelenmesi ve yaşadığımız zorlukları fark etmemiz gerekmektedir. Böylece rüyalarımızda gördüğümüz şiddet olan yoğunlaşmanın asıl nedenleri, hem bireysel olarak hem de psikolojik olarak hiç algılamadığımız konular olabilir. Üzerinde yoğun olarak durulması gereken en önemli husus, kişinin psikolojisinde oluşan güvensizlik algısının ne zaman kendini hissettirdiğidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top